Bkon Brewer

BKON

CRAFT

BREWER

BKON’un patentli RAIN™  teknolojisi ile çalışan BKON Craft Brewer, artizanlara yeni seviyelerde kahve, gevşek yapraklı çay, kokteyl ve daha fazlasını, dünyanın daha önce deneyimlemediği lezzet, saflık, hassasiyet ve hız ile yaratabilmeleri için yenilikçi bir platform sunuyor.

Craft’ın geleceğine hoş geldiniz.

Lezzet optimizasyonu

Çözülebilir lezzet unsurlarını daha fazla miktarda ve eşsiz tutarlılık ile çıkararak, çay ve kahvenin doğal olarak tüketiciye sunduğu deneyimi yukarı taşır.

mutfak yeniliği

Kahve ve çaylardan gelen saf lezzetlerin yanı sıra, kurutulmuş meyvelerden ve bitkilerden alınan doğal lezzetlerin ve şekerlerin eş zamanlı olarak çıkarımını sağlayarak benzersiz imza içecekler yaratır.

hassasiyet

Kanıtlanmış test bileşenlerinin kombinasyonu, patentli algoritmalar ve RAIN işlemi, kahve ve çayların ortalama 90 saniyede demlenmesini sağlar.

hız için yaratıldı

Verimli demleme ve kendi kendini temizleme döngüsü sayesinde, demleme boyutuna (10-20 oz) bağlı olarak, saatte 40’dan fazla fincan içecek üretir.

gücü yukarıda

Özel bulut platformu, tariflerin kolayca oluşturulmasını, benimsenmesini, yenilenmesini, paylaşılmasını ve her yerden çoğaltılmasını sağlar.

kontrolü aşağıda

750’den fazla kişiselleştirilmiş tarif saklama özelliği ile, BKON Craft Brewer size RAIN’in demleme parametreleri üzerinde benzersiz bir kontrol imkanı sunar.

kanıtlanmış güvenilirlik

BKON Craft Brewer, Franke’nin küresel mühendislik, üretim ve hizmet altyapısı tarafından inşa edilmiş ve desteklenmiştir.

#4-center
#4-left
right
#5

RAIN™ (Reverse Atmospheric Infusion™) basit, fakat güçlü bir icat. 100 yıldan uzun bir süredir, demleme ve infüzyonda bir değişim görülmedi. Şuana kadar… RAIN, çıkarımın kurallarını tamamen değiştirdi. Sonuçlar, eşi benzeri olmayan, derin ve katmanlı lezzet profilleri.

RAIN 101

Vakumlar, organik materyalin hücresel yapısında sıkışmış havayı çıkararak, infüzyon oluşumunu ve çözülebilir maddelerin içeceğe çıkarımını zenginleştirir. Birden çok vakum dögüsünün kullanımı, çıkarımın hücresel yapının en derin katmanlarında gerçekleşmesini sağlar.

biz sadece çıkarımın kurallarını değiştirdik.

Negatif-basınç infüzyon değişkenleri – vakum derinliği, vakum süresi ve vakum sıklığı – çıkarım üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak eşsiz tatlarda ve tutarlı ürün elde edilmesini sağlar.

#6

Craft geleceğinin

kilidini açıyoruz

BKON, LEZZET YARATIMI BİLGİSİNİ ARTIRMAK VE İÇECEKLERE YENİLİK GETİRME KAPASİTESİNİ ARTIRMAK AMACI İLE TUFT’S ÜNİVERSİTESİNDEN PROF. AL ROBBAT JR. İLE ÇALIŞIYOR.

#7

Geleneksel çay demleme yöntemleriyle karşılaştırıldığında RAIN işlemi, çaydan çok daha fazla sayıda bileşen çıkarıyor; BKON Craft Brewer’ın neden daha karmaşık, tam gövdeli ve dengeli bir çay ürettiğini açıklar.

Albert Robbat, Jr.

Kimya Dalında Doçent

Tuft’s Üniversitesi

#8
ASDSAD

SAF MÜKEMMELLİK

BKON Craft Brewer; kusursuzca infüze edilmiş premium çayları, diğer bütün demleme metotlarından daha saf bir şekilde ortaya çıkarır. Dünyanın, çayı daha önce deneyimlemediği bir şekilde deneyimlemesine izin verir.  Bunu nasıl yaptığını merak eden insanlar için tek bir cevap var; bütün demleme yöntemlerini çöpe atarak…

RAIN sayesinde, çayın lezzet DNA’sı en saf halinde çıkar ve sadece 60 saniye içerisinde dengeli, mükemmel bir bardak sunar.

MİNİMUM İŞLEM MAKSİMUM LEZZET DEMEKTİR

RAIN; gevşek yapraklı çaylardan, bütün meyve parçalarından ve bitkilerden en az miktarda işleme ile bütün lezzet profilini çıkarır. Çayın zengin ve karmaşık tadının, harika derinliğinin ve katmanlar dolu lezzetinin herkes tarafından tadının çıkarmasını sağlar.

RAIN; gevşek yapraklı çaylardan, bütün meyve parçalarından ve bitkilerden en az miktarda işleme ile bütün lezzet profilini çıkarır. Çayın zengin ve karmaşık aromasının, harika derinliğinin ve katmanlar dolu lezzetinin herkes tarafından tadının çıkarmasını sağlar.

RAIN; normalde ikinci ve üçüncü infüzyonlarda ortaya çıkan bütün çözünebilir lezzet elementlerini, sadece 60 ile 90 saniye arasında ortaya çıkarır. Manuel demleme ile, eşdeğer bir bardak aynı çayın birçok kez demlenmesi – 10 ile 15 dakikalık bir süre içerisinde – ve bu demlemelerin karıştırılması ile ortaya çıkar.

Oolong Tea
Demleme öncesi

Oolong Tea
60-90 Saniyelik bir
RAIN döngüsü sonrası

Tufts üniversitesi ile yapılan ilk araştırmalar, RAIN’in standart çay demleme metotlarından %48 daha fazla bileşen çıkardığını keşfetti.

tablo

KAHVENİN YENİ DALGASI

RAIN, sadece demlemenin eski yönteminin hızlandırılmış hali değil, aynı zamanda da  tamamen yeni bir demleme yöntemidir.  RAIN süreci; inhibe gazların çıkarımını karıştırmaya ihtiyaç duymadan hızlandırarak, çıkarım eğrisini köklü bir şekilde değiştirmektedir.  Bu özel yetenek; üçüncü dalga kahvelerde bölgeye ve kavrulma profiline bağlı, doğal lezzet karakterleri için daha zengin deneyimlerin kapılarını açmaktadır.

Kahvenin gerçek potansiyelini açığa çıkarın!

arrow

Büyük oynuyoruz!

Şaşırtıcı bir şekilde; iri öğütülmüş kahve, ince öğütülme ile gelen büyük yüzey alanına gerek kalmadan, hücre katmanları arasındaki lezzetin kilidini açıyor ve doğal hücresel yapıya daha çok ulaşım sağlıyor.

coffee
RG

CO2 gibi içeride bulunan gazların çıkarılmasını hızlandırarak, en yüksek kalitedeki kahvelerin bile 75 saniye kadar kısa bir sürede demlenmesini sağlıyor.

Lazer ile oyulmuş filtremizin tescilli dizaynı, kahvenin kağıt olmadan demlenmesine izin veriyor. Boşaltım ve aşağı iniş süresince gerçekleşen dalgalanmayı yok ediyor. Bu sayede, RAIN tarafından yaratılan harika tatları koruyor.

coffe-son
blueice

BKON Craft Brewer, dünyadaki en saf, en lezzetli sipariş üzerine hazırlanmış  buzlu kahveleri, buzlu çayları ve aromalı suları yaratır. Sırrı? Kahve veya çay’ın yüksek dozajlanmasına gerek kalmadan, buz üzerine, taze konsantrelerden daha derin tatlar çıkarmak için tasarlanmış yeni bir RAIN çıkarım algoritması. Bilimden daha cool olan tek şey tadı.

Artboard 1

Buzlu kahvenizde eksik olan küçük bir şey var;  en iyi lezzet…  BKON’un RAIN süreci ile, buzlu kahve şimdi tek köken kalitesinde, kahvenin eşsiz ve otantik lezzetlerini öne çıkararak demlenebiliyor.

56

TAZE BİR YAKLAŞIM

BKON Craft Brewer; kahveyi direk buz üzerine demleyerek, önceden hazırlamayı veya buzdolabında saklamayı ortadan kaldırır.  Bu işlem; aynı zamanda bayat tadı ve lezzet kaybını da engeller. Çok taze bir fikir değil mi?

56

Buzlu kahvede görülmemiş, güzel, derin ve boyutsal lezzetlerin kilidini açan yeni bir RAIN vakumlu demleme uygulaması geliştirdik. Soğuk demlemenin aksine, BKON Craft Brewer her bir kahveye özgü otantik lezzet profillerini ortaya çıkarır.

AZ DAHA ÇOKTUR

En azından lezzet söz konusu olduğunda. Buzlu kahve, eriyen buzdan kaynaklanan lezzet kaybını telafi etmek için yüksek dozajlama gerektirir – tipik olarak 475 ml’lik bir fincan kahve için 60 gram kahve kullanılır. RAIN, benzeri görülmemiş bir lezzetle aynı miktarda soğuk kahvenin üretilmesi için sadece 30 gramdan 175-240 ml konsantre çıkarır.

32
speedy

HIZLI

Buzlu kahve bu şekilde hazırlanmıyor.  Kahve sıcak demlenir, daha sonra soğutulması gerekir ve bu biraz zaman alır.  Cold Brew ise 12 saatten daha uzun bir sürede hazırlanır.  BKON Craft Brewer, buzlu kahveleri 90 saniyede hazırlar.

Artboard 1 copy

SOĞUK ÇAY

Hiç tatmadığınız bir buzlu çay deneyimine hazırlanın. BKON’un RAIN süreci ile dünya nihayet çay sevenlerin aradığı bütün karmaşıklığı, ve doğal tatlılığı ile, taze, saf, ve doğal olarak lezzetli buzlu çayların keyfini çıkarabiliyor.

#1

TAZE BİR YAKLAŞIM

BKON Craft Brewer, sipariş edilen çayları buz üzerine direk olarak hazırlar. Önceden hazırlamak yok. Buzdolabında saklamak yok. Ve bu bayat ya da acı tat olmaması anlamına gelir. Sadece en taze, en lezzetli buzlu çaylar.

SPEEDY-YELLOW

BUZLU ÇAY AÇILIR

RAIN, herhangi bir çayın tüm lezzet profilini soğuk bir biçimde açar. Zengin kompleksliği ve doğal tatlılığı diğerlerinin aksine lezzetli ve taze buzlanmayı üreten yeni bir RAIN vakumlu demleme uygulaması geliştirdik.

AZ DAHA ÇOKTUR

Tüm lezzet orada. Mesele, mükemmeliğe erişmek için doğru teknolojiye sahip olmakta. RAIN süreci sıcak veya buz üzerine demlenmiş çay için kullanılan miktarda çay kullanarak saf bir lezzet konsantresi ortaya çıkarır.  Yüksek dozajlama, eskide kaldı…

43
speedy

HIZLI
Alternatif olarak; taze, gevşek yapraklı bir çay yapmak için 5-7 dakikalık bir demlenme süresi gerekir. BKON Craft Brewer’ın RAIN süreci, daha az sürede daha fazla lezzet çıkarıyor. Sadece 90 saniye.

Artboard 1 copy 2

AROMALI SULAR

Hidrojen oksijenle tanıştığından beri su hiç değişmedi.  Ancak BKON’un RAIN süreci ile saf, sağlıklı, doğal olarak tatlı ve lezzetli infüzyon sulardan oluşan  yepyeni bir kategori ortaya çıktı. Sizede çok ferahlatıcı gelmiyor mu?

limon

YENİLİK TADINDA

RAIN’in benzersiz çıkarım süreci, meyve ve bitkilerden gelen doğal yağların ve şekerlerin ılık suya çıkarımını sağlar ve direk buz üzerine demler. Sadece olasılıkları düşün.

#4

H2OPEN
RAIN, herhangi bir botanikteki tat profillerini açar, doğal tatlılığını ya da hoş lezzet notalarını vurgular. Piyasadaki çoğu sular gibi tatlandırıcılara ya da yapay aromalara gerek yoktur.

BERRAK VE TEMİZ
RAIN, şaşırtıcı derecede ferahlatıcı, lezzetli ve berrak bir su yaratmak için az miktarda taze meyve veya diğer bitkisel ürünler kullanır.

#3
speedy

HIZLI
Suyu taze meyveler ve bitkilerle infüze etmek, bütün gününüzü alacak bir işlem olabilir – taze malzemeler doğranır, sonra tatlarının suya geçmesi için saatlerce beklenir.

Giriş & Kayıt

Giriş Yap

Parolamı unuttum

Alışveriş sepetini görüntüle

Sepetim Item Removed. Undo
  • No products in the cart.